ÇALIŞAN VE EMEKLI MAAŞLARINA YAPILAN KESINTI

ÇALIŞAN VE EMEKLI MAAŞLARINA YAPILAN KESINTI

Sendikal Platform Basın Açıklaması

Corona virüsü salgını nedeni ile olağanüstü durum yaşanan tüm ülkelerin aksine kuzey Kıbrıs’ta felaketi fırsata dönüştürme anlayışı taşıyan UBP-HP Hükümeti bedeli çalışanlara ve emeklilere ödetme anlayışını devam ettirmektedir.

Salgın sürecinde insanları evlerine kapatıp, yasa gücünde kararnamelerle devlet yönettiği hayaline kapılanların balonu bir haftada sönmüştür. Devlet olanaklarını bugüne kadar partililere, yandaşlara ve işbirlikçi sermaye çevrelerine peşkeş çeken, teşviklerden beslenip kendilerini ekonomik örgüt olarak tanımlayanlara vergi bağışıklığı getiren, milliyetçiliği geçim yolu olarak gören UBP-HP hükümeti salgının başlamasından bir hafta sonra kurtuluşu çalışanların ve emeklilerin maaşlarından kesintide bulmuştur. Yapılan kesintilerin nereye harcandığı ile ilgili şeffaf olmayan, hesap veremeyen hükümet, salgın döneminde işten durdurulanlara adaletli destek sağlamamış, yapılan yardımlara partizanlık bulaştırmış ve çalışanları köle diye kullanan patronların yanında durmuştur.

Felaketi fırsata dönüştürmek için uğraşan UBP-HP hükümeti’nin çalışanlardan ve emeklilerden yapılan kesintileri devam ettirme yönünde çalışma yaptığı bilgimize gelmiştir. Konuyu değerlendiren sendikalarımız, özveriyi hep çalışanlardan ve emeklilerden bekleyen UBP-HP Hükümeti’nin maaş kesintisini uzatması durumunda hukuksal dava ve genel grev dahil sokak eylemlerine gideceği kararını üretmiştir. Üreten bizsek, yöneten de biz olacağız. Yönetemiyorsanız çekip gidin.

Saygılarımızla.

Sendikal Platform (a)

Şener Elcil

KTÖS Genel Sekreteri

KTÖS, KTOEÖS, KTAMS, TÜRK-SEN, EL-SEN, TEL-SEN, BANK-SEN, HAVA-SEN, DEV-İŞ, DEVRİMCİ GENEL-İŞ, EMEK-İŞ, PETROL-İŞ, MAĞUSA TÜRK GENEL-İŞ, BASIN-SEN, ÇAĞ-SEN, GÜÇ-SEN, KOOP-SEN, BES, TIP-İŞ, DAÜ-SEN, DAÜ-BİR-SEN